Pszichodráma csoport működéséről
Kettesben önmagammal
„Aki voltam, milyen messze van tőlem! S aki leszek, az már milyen közel. Már utolér, mellém lép, támogat, és átölel. Bíztatva suttogja: ne félj! Valahogy majd csak megleszünk. Hiszen szívünk marad a régi, s ketten talán csak megőrizzük az eszünk.”
(Váci Mihály)
Kedves Érdeklődő!
Engedd meg, hogy tegeződjünk, hiszen az önismereti pszichodráma csoportokban ez így szokás! Ha még nem találkoztál ezzel a módszerrel, de érdekel, megosztok Veled néhány információt arról, hogyan működik az önismereti pszichodráma felnőtt csoport!
- J. L. Moreno nevéhez fűződő csoportos pszichoterápiás módszer
- nagyon hatékony önismeret fejlesztést, ezáltal önbizalom növelést tesz lehetővé az erre a célra szerveződött csoportokban
- mivel a változáshoz idő kell, ezért minimum 150 – 200 órás csoportokat indítunk
- általában havonta egyszer találkozunk 10 órában
- a folyamat a nyári szünettel együtt kb. másfél évet vesz igénybe
- az önismereti pszichodráma felnőtt csoportok általában 10-15 fővel működnek
Kiknek javasolt a részvétel?
- Mivel „hozott anyaggal” (a csoporttagok belső élményvilágával) dolgozunk, ezért kortól, nemtől, foglalkozástól, vallási meggyőződéstől függetlenül segít ez a módszer bárkinek, akiben van elég kíváncsiság, bátorság és akarat, hogy felfedezze önmagát, saját kezébe vegye az élete irányítását!
Ez az önismereti munka nagy kaland és egyben lehetőség is a változásra!
Önbizalomban, önértékelésben való fejlődésre, családi mintákkal való munkára!
Gyakran feltett kérdések a pszichodráma csoportról
már elindult a csoport, csatlakozhatok
Folyamatos jelentkezési lehetőség csak a csoport indulása előtt van, mert a folyamatában levő önismereti tréningre új embert nem veszünk be. Ez biztosítja a csoportmunkához szükséges intimitást.
hányan leszünk a csoportban
Az önismereti pszichodráma felnőtt csoportok általában 10-15 fővel működnek.
kell -e felvételiznem
Az indulás előtt van egy interjú, mely kötetlen beszélgetés formájában lehetővé teszi, hogy további kérdéseket tisztázzunk, megismerkedjünk egymással négyszemközt, megfogalmazd motivációidat, miért vállalkozol egy ilyen önismereti, önfejlesztő munkára, s mit vársz tőle.
időközben kiléphetek -e a csoportból
Nem várunk úgy elköteleződést egy ilyen hosszú folyamatra, hogy nincs saját élményed a módszerről. Ezért az első 10-20 óra a „felvételi szeminárium”, ami után a saját tapasztalatok alapján tudsz dönteni arról, hogy akarsz-e az önismereti csoport tagjai lenni, s önmagaddal mélyebb szinten dolgozva a szerepjátékok segítségével önbizalomban, önértékelésben fejlődni.
kaphatok -e igazolást a csoportról
A Magyar Pszichodráma Egyesületben regisztráltatjuk az indított csoportokat. Pszichodráma vezető végzettséggel önálló csoportvezetésre vagyok jogosult.
A pszichodráma önismereti csoport működéséről
A kezdetek: a "felvételi szeminárium"
- Az első 20 órában nyitott a csoport, mely arra szolgál, hogy a jelentkezők megismerkedjenek egymással, a vezetőkkel és a módszerrel.
- A hangsúly a kapcsolatok kialakításán, a biztonságos légkör, az intimitás megteremtésén van, mely alapfeltétele annak, hogy lelki dolgokkal tudjunk foglalkozni.
- Mindenki annyit oszt meg a többiekkel, amennyit aktuálisan jó érzéssel meg tud, vagy meg akar osztani. Nincsenek kötelező dolgok!
- A kezdeti tapasztalatok után zárjuk a csoportot, ami után új jelentkező nem csatlakozhat a csoporthoz.
- Ekkor közösen megalkotjuk a csoportszerződést, amely tartalmazza azokat a számunkra fontos dolgokat, mely a biztonságunkat szolgálja a további, egyre mélyülő munkához. Ilyen például a csoport titok kezelése, a keretek megbeszélése, stb.
Működő fázisban a csoportmunka felépítése a következő
Mi történik először?
- Az első szakasz a „felmelegedést” szolgálja, a csoportba való megérkezést, mely kötetlen beszélgetésből és bemelegítő játékokból áll
Hogyan folytatódik?
- A vezetők segítségével a bemelegítő játék személyes játékba fordul át, mely nem más, mint egy csoporttag önként hozott problémájának a megjelenítése dramatikus, azaz „színházi” eszközökkel.
- A főszereplő minden szerepet előjátszik – hiszen ő ismeri a saját történetét,- s a szerepeket kiosztja a csoport tagjaira.
- A vezető a pszichodramatikus technikákkal segíti abban, hogy új látásmódhoz, felismerésekhez jusson a megjelenített helyzettel kapcsolatban, s más, a helyzethez jobban igazodó megoldást találjon, s ki is próbálja azt.
- Így dolgozik a saját problémáján, de dolgozik az a csoporttag is, aki szerepet kap a történetében, mert a szerepválasztás soha sem véletlenszerű.
Mire jók a játékok?
- A játékokban kapcsolódhatunk a múltban megélt vagy jelenlegi nehézséghez, konfliktushoz, azok feldolgozását, megértését segítjük.
- A pszichodráma színpada lehetőséget ad még előttünk álló kihívások, nehéz feladatok kipróbálásához, begyakorlásához.
- A felidézett, s a színpadon megelevenedett élmények során a belső konfliktusokat meg tudjuk változtatni.
- Így nem csak fejben értjük meg, hanem valóban át is írhatjuk azokat a hibás „kódjainkat”, melyek konfliktusainkat okozzák, s az önelfogadást nehezítik.
- Saját értékeinket megerősíthetjük, elfogadást adhatunk és kapunk úgy, hogy vállaljuk önmagunkat.
- A szerepjátékok hozzájárulnak ahhoz, hogy a bennünk lévő spontaneitást, kreativitást hatékonyan felszabadítsuk, segítve ezzel minden alkotó folyamatot az életünkben, s az aktuális helyzetekhez való rugalmasabb hozzáállást.
- Az egyik alaptechnika a szerepcsere, mely segít abban, hogy a másik szemszögéből is megvizsgálhassuk élethelyzeteinket, vagy egy kívülálló szemével nézzünk meg egy-egy fontos történést.
- Néha ez katartikus felismeréseket ad, s empátiánk, emberismeretünk fejlődik!
Hogyan viselkednek a csoporttagok?
- Fontos, hogy nincs analízis, nem mondjuk meg a „tutit”, nem értelmezünk, és nem engedjük meg a kritikát sem.
- A pszichodráma eszköztárával hozzásegítünk új látásmódhoz, hogy felismerd az ismétlődő mintákat az életedben, azok gyökerét megtaláld, s a benned rejlő képességek megerősítésével megtaláld azt a megoldást, mely egyedül a tiéd!
- Megtapasztalhatod, hogy problémáiddal nem vagy egyedül, a személyiséged épül, erősödik, s egy olyan közösség aktív részese leszel, ahol figyelnek Rád!
Mi történik egy-egy alkalom végén?
- A napi közös munka végén összefoglaljuk mindazt, ami történt velünk, ami érzelmileg megérintett bennünket, ami hozzájárult apró lépésenként önismeretünk fejlődéséhez.